Pátek, 29 března, 2024
aktuálně

Hrozby jim ubližují. Jak motivovat dítě bez používání výhružek?

Výchova formou odměn a trestů zabírá více na zvířata jako na děti.

Pokud okamžitě nevystoupí z auta, nechám tě tu a jdu bez tebe. Pokud si neodloží hračky, už ti nikdy žádnou nekoupím. Buď sníš všechno, co máš na talíři, nebo půjdeš spát hladový. Umyj si zuby, protože jinak ti všechny vypadají.

Pokud jste někdy řekli svému dítěti něco podobného v zoufalé snaze přimět ho, aby vám vyhovělo, vězte, že nejste sami.

Možná už v momentě, kdy jste měli ta slova na jazyku, vytušili jste je zbytečnost i to, že žádnou hrozbu nedodržíte. Stejně i to, že podobné výhrůžky mají jen krátkodobý účinek.

„Téměř každému rodiči už vyletělo z úst něco podobného. Ale vliv na dětskou psychiku to má negativní, hlavně pokud to děti poslouchají denně a často, „říká pro SME psychoterapuetka a průkopnice terapie hrou a filiálních terapie na Slovensku Zuzana Tatárová.

Výchovné metody založené na výhrůžkách, trestech a úplatcích používá přes 80 procent rodičů. Vyplynulo to iz indické studie z roku 2018, jejíž autoři varovali, že taková výchova může děti oslabit a dokonce je vystavit nebezpečí.

Studie zdůraznila zejména fakt, že díky negativnímu povzbuzování, které může rodič často dělat i nevědomě, se děti naučí bát se hrozeb dospělých, a proto mohou být náchylnější na taktiky, které využívají násilníci a pedofilové.

Nabízíme několik tipů, jak správně motivovat dítě, aniž byste se museli uchylovat k výhrůžkám.

  1. Přehodnoťte, co mu slibujete

Mnoho studií ukázalo, že když rodič zavede odměnu či trest, skutečná touha a motivace dítěte zvládnout přidělenou roli klesá. Dítě se o aktivitu nezajímá, vede ho pouze vnější motivace. Trestem rodič vyvíjí tlak a odměnou nabízí stimul, který je oddělitelný od samotné aktivity.

„Z dlouhodobého hlediska je nejlepší používat vnitřní motivaci. V praxi to znamená, že dítě to chce dělat samo od sebe, protože ví, že je to správné a dobré, „vysvětluje pro SME sociální pedagožka Jana Langová.

Rodiče se podle ní většinou uchylují k výchově „odměna a trest“ (nebo cukr a bič), protože jsou přesvědčeni, že funguje, případně si nedovedou představit jiný způsob, jak vychovávat dítě.

Tyto techniky však fungují spíše na zvířata, která chceme vycvičit, než u dětí. Pokud tedy chceme chování dítěte změnit, v první řadě musíme začít od sebe.

„Uvědomila jsem si to i při výchově svých dětí a i když jsem dělala kurzy pro rodiče. Všichni čekali, že se dozví nějaké manipulační techniky, které použijí na děti a ty se najednou změní. Neexistuje kouzelná hůlka na děti ani na rodiče. Je to prostě dřina na sobě, „dodává Langová.

  1. Mějte v rodině jasná pravidla

Stanovení pravidel v rodině je velké téma.

„Na to, abychom je vymysleli a dodržovali, třeba přizvat do tvorby dítě. Je to kreativní proces, který uděláme na začátku a pak se na něj pouze odvoláváme, „říká Langová.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články